Linki symboliczne w systemie Windows

poniedziałek, 12 stycznia 2009
Są dwie możliwości przeniesienia zawartości folderów systemowych na inną partycję/dysk twardy. Pierwszą jest zmiana ustawień w rejestrze. Tą opcją się jednak nie zajmiemy ze względu na jej ograniczenia. Opiszę natomiast metodę drugą, która jednak może być zastosowana wyłącznie wtedy, kiedy posiadamy dysk sformatowany w systemie plików NTFS.

W NTFS można tworzyć linki symboliczne - jest to coś na kształt tradycyjnych skrótów do folderów, różnica polega na tym, że są obsługiwane na poziomie systemu plików, co oznacza że programy/system operacyjny widzi, że dane znajdują się w miejscu linku. W rzeczywistości dane mogą się mieścić na innej partycji, czy nawet dysku.

Do tworzenia linków symbolicznych polecam program Junction Link Magic, który można pobrać ze strony domowej: http://www.rekenwonder.com/linkmagic.htm.

Aby utworzyć link symboliczny należy w głównym oknie programu kliknąć na przycisk Create.... Pojawi się okienko, w którym wybieramy miejsce, gdzie ma zostać utworzony link (Junction point) - musi to być pusty folder, a także miejsce, do którego link będzie się odwoływał (Destination). Po kliknięciu na przycisk Create zostanie utworzony link.

Ważne jest, aby utworzone w ten sposób linki kasować z poziomu programu Link Magic (lub innego do tego przeznaczonego), a nie przeglądarki plików, gdyż Eksporator Windows nie radzi sobie z nimi zbyt dobrze.

Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku korzystania z niniejszej porady.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dawno już używam tego programu i choć można bawić się w rozdzielanie systemu (przy dwóch dyskach) to największe zastosowanie ma to przy kochanym Steam, gdy na partycji brakuje już miejsca. Rzekłbym, że program niemal obowiązkowy.

Janusz pisze...

Jak cofnąć powiązanie?

Prześlij komentarz